Skip links

Legionella Pneumophila

Charakterystka bakterii Legionella Pneumophila

Legionella to bakteria, która może wywołać chorobę Legionellozę – ciężką postać ostrego zapalenia płuc. Zarażenie występuje poprzez wdychanie aerozolu z instalacji wodnych w budynkach. Warunkami sprzyjającymi rozwojowi bakterii Legionella Pneumophila są temperatury wody od 20 do 50 °C i źródło pokarmu, w szczególności substancje biologiczne (biofilm) lub osady takie jak rdza, czy kamień́ kotłowy.

Bakteria Legionella stanowi śmiertelne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Skutki zakażenia bakterią Legionella

Zakażenie pałeczkami Legionella ma charakter inhalacyjny, to znaczy następuje poprzez wdychanie aerozolu powietrza z wodą zawierającą odpowiednią liczbę komórek.

Bakterie Legionella mogą doprowadzić to wywołania chorób takich jak:

  • Legionelloza, czyli Choroba Legionistów, której objawy przypominają grypę czy też ostre zapalenie płuc (silne bóle mięśni i głowy, kaszel, duszności oraz gorączka). W przebiegu choroby może dojść do powikłań takich jak niewydolność oddechowa czy niewydolność nerek. Może stanowić również śmiertelne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
  • Gorączka Ponitac, której objawy również przypominają grypę (bóle mięśni, głowy, dreszcze, utrudnienia w oddychaniu), natomiast jej przebieg jest łagodniejszy od Legioneliozy i nie stanowi śmiertelnego zagrożenia życia. Objawy Gorączki Ponitac ustępują zazwyczaj po 2-3 dniach.

Gdzie żyje i rozwija się bakteria Legionella

W środowisku naturalnym bakteria Legionella może występować w wodach śródlądowych i morskich, a przede wszystkim w strefach przybrzeżnych, mikroflorze rzek, jezior i wód gruntowych.

Ponadto bakteria Legionella rozmnaża się i żyje w tzw. biofilmie, czyli w błonie biologicznej utworzonej z wielokomórkowej struktury bakterii i komórek innych organizmów (pierwotniaków, grzybów czy glonów). Biofilm obecny jest m.in. w instalacjach wodnych (na ścianach rur i zbiorników z wodą).

Potencjalnymi źródłami zagrożenia mogą być następujące instalacje:

  • instalacje wody ciepłej i zimnej z kranami i natryskami,
  • instalacje wodne z kolumnami chłodniczymi, wieże chłodnicze,
  • turbiny dentystyczne (mgła wodna),
  • instalacje wodne z parownikami, inhalatory,
  • klimatyzatory lub nawilżacze powietrza,
  • inne urządzenia i systemy transportujące wodę o temperaturze powyżej 20°C i wydzielające parę wodną w czasie użytkowania lub konserwacji np. baseny i wanny jacuzzi, łaźnie SPA, małe fontanny dekoracyjne i komory lakiernicze.

W jaki sposób usunąć Legionellę z instalacji?

Bakterię Legionella można usunąć stosując jedną z wybranych metod dezynfekcji:

  • dezynfekcję termiczną, czyli przegrzewanie i utrzymywanie temperatury wody powyżej 70°C przez okres 5-30 min. Wykonuje się ją okresowo, jest kosztowna i nie gwarantuje stałej ochrony bakteriologicznej,
  • dezynfekcję chemiczną, czyli stosując środki chemiczne – chlor lub dwutlenek chloru usuwana jest większość bakterii w biofilmie. Niestety jest to metoda bardzo agresywna dla instalacji wodnych i działa krótkotrwale,
  • dezynfekcję jonami miedzi i srebra, która najskuteczniej usuwa bakterię Legionella wraz z biofilmem, w którym żyje i się rozmnaża. Jest to sposób dezynfekcji najbardziej bezpieczny dla ludzi i środowiska oraz zapewnia długoterminowe działanie.

Profilaktyka zwalczania bakterii Legionella

W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia bakterii Legionella warto uwzględnić następujące kwestie:

  • idealną temperaturą na rozwój Legionelli jest ok. 40°C, stąd należy utrzymywać temperaturę wody ciepłej w ok 60°C,
  • zadbać o odpowiednią izolację rur wody zimnej, aby uniknąć jej podgrzania i stworzenia warunków do rozwoju Legionelli,
  • zapewnienie bezproblemowej cyrkulacji wody poprzez usunięcie odcinków instalacji, w których woda jest zastana i brakuje jej przepływu.

Należy pamiętać, że skuteczne zwalczanie bakterii Legionella jest zależne od jej likwidacji wraz z biofilmem, w którym się rozwija. Tylko w ten sposób otrzymujemy gwarancję jej usunięcia.

Najskuteczniejszym sposobem na zwalczenie biofilmu jest sposób dezynfekcji wody w wyniku elektrolizy jonami miedzi i srebra, gdzie naładowane dodatnio jony przenikają do biofilmu zabijając żyjące w nim mikroorganizmy.

Przepisy prawa i odpowiedzialność operatorów instalacji wodociągowych

Sprawa zagrożenia Legionellą znalazła swoje regulacje prawne w kilku przepisach i ustawach obowiązujących obecnie w naszym kraju.

Legioneloza znajduje się na liście chorób zakaźnych obowiązkowo rejestrowanych od 31.10.2001 r. na mocy ustawy Ministra Zdrowia o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 26, poz. 1384).

Problem zagrożenia został również zauważony przez Ministerstwo Infrastruktury, które w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zmianami) w §120 umieściło zapis „Instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzenie jej okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70°C”.Przepis ten dotyczy budynków nowoprojektowanych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, istnieje obowiązek wykonywania badań ciepłej wody w budynkach zamieszkania zbiorowego oraz zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej w kierunku bakterii z rodzaju Legionella.

Od dnia 1 stycznia 2008 r. natomiast istnieje obowiązek wykonywania badań wody pod kątem obecności bakterii z rodzaju Legionella w budynkach zamieszkania zbiorowego, zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej, punktach czerpalnych wody wykorzystywanej w produkcji lub obrocie żywnością, punktach czerpalnych wody wykorzystywanej do działalności handlowej itd.

Właściciele lub operatorzy instalacji wodnych w budynkach publicznych i mieszkalnych ponoszą pełną odpowiedzialność za jakość wody w punktach jej czerpania.

Uwaga! Każda substancja jako produkt biobójczy, stosowana w celu dezynfekcji wody, w tym zwalczania bakterii legionella, musi znaleźć się na wykazie produktów biobójczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

TechCleans Sp. z o.o. to polski producent urządzeń do dezynfekcji wody jonami miedzi i srebra.
Jako firma dbamy o dostarczanie dla naszych klientów innowacyjnych rozwiązań w zakresie dezynfekcji wody, łącząc szeroką wiedzę z wieloletnim doświadczeniem.

Scroll Up